2015. július 31., péntek

Mai tippem a stressz ellen: kirándulás a Medve szurdokban

Ha valaki hozzám hasonlóan a projektvezetői munkával járó felgyülemlett idegborzoló stresszt fizikai aktivitással szereti levezetni, akkor jó szívvel tudom ajánlani célállomásként a Medve szurdokot. Ausztriában, Graz-tól nem messze, Mixnitz mellett található. Némi kihívást jelent, hogy a 24 vízesést 150 fahídon és létrán, összesen több, mint 2900 lépcsőn átverekedve magunkat tudjuk megcsodálni, majdnem folyamatosan emelkedő terepen. Egyik hétvégén én is itt túráztam, akkor készítettem ezeket a fotókat.
 
Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Bővebb infó: https://hu.wikipedia.org/wiki/Medve-szurdok

2015. július 29., szerda

Feladatok delegálása például a nyári szabi idejére

Itt a nyár, a szabadságok ideje, bőszen dübörög a strand szezon, egy jégkrémet sem lehet elejteni a Balaton partján vagy a  közeli tengerpartok felkapott üdülőhelyein. Ezért ma egy aktuális téma kerül terítékre, nevezetesen a feladatok delegálása.  

Kép: pixabay.com
Nézzük meg, hogy nagy vonalakban mi mindent  tehetünk jól megérdemelt nyári szabadságunk/pihenésünk idején:
  • semmit, mert olyan kritikus szakaszba került a projekt, hogy el sem engednek bennünket vagy visszahívnak (nagyon ritkán, de sajnos ilyen is előfordulhat, főleg kiemelt projekt esetén). Befizetett üdülésnél az anyagi kár ilyenkor a visszahívót terheli, ezért erről mindenképp egyeztessünk vele.
  • folyton a leveleinket olvassuk, nehogy lemaradjunk valamiről, és még a távolból is megpróbáljuk a lehetetlent: irányításunk alatt tartani az eseményeket, akkor is, ha arra egyébként semmi szükség nem lenne, mert nélkülünk is jól elboldogulnak. Aztán majd a szabadság elteltével holtfáradtan ismét munkába állunk.
  • hosszabb időbeli lefutású projekt esetében - ha megtehetjük -, olyan időszakot válasszunk szabadságra, amikor a projektünkben a fű se nő, mert a projekt és a PIB tagok többsége szintén szabadságon van, és ütemterv szerint sem kellene semmi különösnek történni, ezért nyugodt szívvel süttethetjük mi is a pocinkat a tengerparton. 
  • helyettest jelölünk ki és delegáljuk a feladatot. Ebben az esetben arra figyeljünk, hogy a kollégát csak a szükséges mértékig terheljük a feladatainkkal, mert valószínűleg enélkül is van bőven munkája.
  • könnyebbséget jelent, és egyszerűsíti a helyzetet, ha eleve van állandó helyettesünk. 
A delegálás nagyon sok projektvezető gyengéje, van, akinek egyenesen rémálma. Inkább megszakad, akkor sem kér meg senkit, mert úgy érzi, nincs joga másokat dolgoztatni, vagy úgy véli, csak az a jó, ahogy ő megcsinálja az adott feladatot. A másik véglet, amikor ha kell, ha nem, delegál.
Egyik véglet sem jó, mert itt is, mint általában az életben, az arany középút az egészséges.
Mert mit jelent valójában a delegálás? Megbízok valakit azzal, hogy a saját felelősséggel járó feladataimat – legjobb tudása szerint - elvégezze helyettem például a szabadságom idején. Ez így önmagában nem tűnik csillagháborús tervnek, a ravaszsági faktora sem túl magas, de az ördög most is a részletekben rejtezik. Mert ahhoz, hogy projektvezetőként jól tudjunk feladatot delegálni, legalább az alábbi dolgokkal tisztában kellene lennünk. 

Például a kiszemelt áldozat képességeivel, vagyis azon túl, hogy per pillanat ráér, vagy szerencsétlenségére pont ő jött be az irodába, úgy egyébként alkalmas a feladat elvégzésére? Megvan hozzá a szakmai képzettsége, tapasztalata, gyakorlata, rátermettsége?

Kérdezzük meg magunktól azt is, hogy emberünk vajon rendelkezik a szükséges jogkörrel? Ugyanis a feladat delegálása a felelősség átruházását is jelenti, ez pedig azzal jár, hogy elvégzése közben gyakran kell döntést hozni az adott témában. Rendelkezik az ehhez szükséges jogosultsággal? Mert ha nem, akkor vagy intézzem el számára is vagy bele se fogjunk a csereberébe.

Nem árt, ha megnézzük, hogy egyébként a munkája mellett szabadidővel mennyire van eleresztve. Mert ha már most is napi 10 órát dolgozik, és naponta kér feladat átütemezést tőlünk, ne tegyünk még egy púpot a hátára. Van elég baja így is. Ha pedig valamilyen oknál fogva mégis ragaszkodunk a személyéhez, cserébe vegyünk el tőle munkát vagy adjunk halasztást a többi teendő elvégzésére.

Vagy vegyük a titoktartás nagyon kényes témáját. Ha olyan projektben szeretnénk delegálni feladatot, amelyhez titoktartási nyilatkozatot írtunk alá, a delegálást engedélyeztessük a felettesünkkel, megbízónkkal is, mert lehetséges, hogy az illető, akit kiválasztottunk a feladat elvégzésére, nem írt vagy nem írhat alá titoktartásit, ezért nem is dolgozhat hivatalosan azon a projekten vagy témán.

Nem árt, ha azzal is tisztában vagyunk, hogy a delegált feladat elvégzését egyes esetekben figyelemmel kell kísérnünk, vagy távollétünkben valakivel ellenőriztetnünk kell a haladást.

Arra is fel kell készülnünk, hogy akinek delegáltuk a feladatot, az elvégzésben segítséget kérhet tőlünk vagy távollétünkben egy másik kollégától, esetleg eszkalálni fog a közös felettesünkhöz, mert egy adott helyzetben nem boldogul valakivel vagy valamivel. Ezért ha szabadságra megyünk, lehetőleg minden szálat varrjunk el.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mi a különbség a szívességkérés, segítségkérés és a delegálás között. Úgy vélem, amikor szívességet vagy segítséget kérek valakitől, a másik ember joggal számíthat arra, hogy szükség esetén viszonozni fogom. Ezekben az esetekben a feladat elvégzésével együtt nem ruházom át a felelősséget is, mert ő csak „besegít” nekem. Szívességet, segítséget kértem tőle, baráti alapon.
Delegáláskor ezzel szemben tokkal-vonóval, a felelősséggel együtt odaadom a feladatom: szervezd meg, vezényeld le, foglald össze, hozz döntést, a felelősség a tiéd. Ez sokkal hivatalosabb és kevésbé vagy inkább egyáltalán nem jellemző rá a viszonosság, kölcsönösség.

Végezetül az alábbi adminisztratív teendőkről ne felejtkezzünk el, mielőtt szabira indulunk:
  • a levelezőrendszerbe írjuk be a távollétünk időtartamát és a helyettes/helyetteseink elérhetőségét, valamint azt is, hogy kit, milyen témában kereshetnek,
  • ellenőrizzük, hogy a helyettesünknek minden, általunk használt rendszerhez (amelyre neki is szüksége lesz) van jogosultsága, ha nincs, intézzük el időben,
  • a szükséges titoktartásikat írassuk alá vele,
  • ha belépési vagy parkolási engedélyre lesz szüksége, ezt is intézzük el,
  • a kevésbé fontos megbeszéléseket időben mondjuk le vagy ütemezzük át a szabadságunk utáni időszakra,
  • adjunk hozzáférést a helyettesünknek az általunk használt projekt anyagokhoz vagy ahhoz a site-hoz, ahol ezeket gyűjtjük, osszuk meg vele a projekt könyvtárakat,
  • írjunk egy listát felelősökkel és határidőkkel azokról a nyitott feladatokról, amelyekkel valószínűleg foglalkozni kell távollétünk idején,
  • ugyanilyen listát állítsunk össze a kapcsolattartókról is, hogy tudja, kérdés, probléma esetén kit kereshet (pl. beszállítóknál)
  • finoman jelezzük a projektünkben érintetteknek (szponzor, megbízó, beszállító stb.), hogy a kolléga csak helyettesít bennünket, ne várják el tőle, hogy ugyanúgy helyt áll majd a munka frontján ezer százalékban, mint mi, mert tovább viszi a saját feladatait is.


2015. július 27., hétfő

Mitől jó egy projektvezető?

Minap egyik kedves, bankban dolgozó kollégám feltett egy igen fogós, ravasz kérdést: 
"Szerintetek mitől jó egy projektvezető? Miért van az, hogy felvettünk 5-6 év banki tapasztalattal projektvezetőt és mégis kifutottunk az anyavállalat által megadott határidőből és buktunk jó félévnyi munkát meg egy csomó pénzt?" 

Kép: pixabay.com
A válasz – véleményem szerint – a jelölttel szemben támasztott követelmények megfogalmazásában, az elvárásokban rejlik. 
Például miért van kötelezően szükség banki gyakorlatra egy projektvezető esetében? Végül is neki a projekt vezetéséhez kell nagyon jól érteni, a banki szakmai részt majd tudni fogják a szakterületek képviselői, akiket a projektre delegáltak, vagy nem?

Nem tehetek róla, de valahányszor azt látom, hogy álláshirdetésben alap feltételként x éves iparági gyakorlattal rendelkező projektvezetőt keresnek (banki, autóipari, építőipari stb.), mindig felmerül bennem a kérdés: a cégen belül egyébként senki más nem ért a szakmai részekhez? Miért szerencsétlen projektvezetőtől várják el még ezt is? Előnyként persze fel lehet tüntetni egy állás pályázatnál, ezzel egyetértek, de alapvető elvárásként megfogalmazni a jövendőbelivel szemben…. 

Én inkább azt nézném meg, hogy projektvezetőként:
  • milyen eredményeket mutatott fel az elmúlt 5-10 évben, 
  • hány projektet zárt le határidőre és költségkereten belül,
  • milyen hibákat követett el és oldott meg sikeresen, 
  • milyen stresszkezelési technikákat ismer,
  • milyen konfliktuskezelési technikákat ismer,
  • milyen projektvezetési és csapat problémákkal találkozott, 
  • hogyan jött ki rázós helyzetekből, 
  • hogyan tud csapatot „gatyába rázni” és irányítani, 
  • hogyan tud nyomás alatt dolgozni,
  • milyen vezető, 
  • hogyan bánik az emberekkel és hogyan tudja motiválni őket,
  • hogyan mutat példát a csapatnak, 
  • hogyan tud csapatban (is) együtt dolgozni a társterületekkel,
  • hogyan tud több dologra figyelni és az időt jól menedzselve több gyeplőt kézben tartani, függetlenül attól, hogy egyébként milyen szakterületen tevékenykedik éppen.
Tapasztalatból tudom, az iparági gyakorlattal szemben sokkal inkább előnyt jelent az adott cégnél szerzett helyismeret, az informális kapcsolatok működtetése, vagyis tudni azt, hogy egy problémával kihez fordulhatunk, ki tud segíteni, kinél lehet eszkalálni a megoldás érdekében. De természetesen ez csak az én személyes véleményem. 
Mindenesetre ha cégvezető vagy szponzor lennék, inkább a felsorolt tulajdonságokra helyezném a hangsúlyt az iparági gyakorlattal szemben...

Végezetül nézzük meg, mit mond erről a projektvezetők egyik bibliája, milyen projektvezetői képességekre kell szert tenni ahhoz, hogy jók legyünk:

  • szakmai ismeretekre (pl. tervezés, elemzés),
  • projektvezetési módszertanok ismeretére,
  • emberek kezelésére (humán erőforrás menedzsment),
  • szervezettudatosságra és jó helyzetfelismerő képességre.


2015. július 25., szombat

Mai tippem a stressz ellen: látogatás a majki kamalduli remeteségbe

Ha valaki hozzám hasonlóan inkább egyedül, csendben szeret feltöltődni, jó szívvel tudom ajánlani az Oroszlánytól pár kilométerre található majki kamalduli remeteséget, ahol a régi szerzetesi lakásokat (most már felújított, összkomfortos állapotban) bérbe lehet venni egy-egy pihenés erejéig vagy akinek ennél rövidebb idő áll rendelkezésére a feltöltődéshez, tehet egy sétát a parkban. Én is ezt tettem, nemrég jártam ott és készítettem pár fotót. Az egyik lakást meghagyták eredeti állapotában, a vendégek itt megtekinthetik, hogyan is éltek régen a magyarországi szerzetesek.


Kép: projektmento.blogspot.hu
Kép: projektmento.blogspot.hu
Bővebb információt itt találhattok: www.majkikolostor.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu
Részlet a weboldalukról: 
"A rendet Romuald herceg, a lombardiai hercegi család sarja (később Szent Romuald) alapította 1009-ben Itáliában, egy Malduli nevű gazda által felajánlott vadregényes birtokon, mint Campo Malduli nevű remeteséget. A rend tagjai a lelki tökéletességre törekedtek, ennek elérése érdekében magányosan, elmélyülten éltek. ... Magyarországon a XVII. században telepedtek le a kamalduliak. Az ismert alapítások sorában a majki remeteség a negyedik, egyben utolsó is volt. (Az első kamalduli remeteséget a Nyitra melletti Zobor-hegyen alapították 1691-ben. A Sopron vármegyei Lánzsér váránál lévő remeteséget 1700-ban alapította Esterházy Pál herceg, nádor, a remeteség 12 lakással épült meg. A Szepes vármegyei Lechnic-en 1710-ben alakult meg a remeteség.)" forrás: www.majkikolostor.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Kép: projektmento.blogspot.hu

Mivel szerzetesekkel Magyarországon már nem találkozhatunk (a rend tagjai már csak Lengyelországban élnek), ezért ezt a két képet a szerzetesi ház falán található fotókról készítettem.
Kép: projektmento.blogspot.hu - majkikolostor.hu
Kép: projektmento.blogspot.hu - majkikolostor.hu

2015. július 23., csütörtök

Hogy néha királyul érezhessük magunkat

Mai rövidke bejegyzésemben szót ejtek arról, nagyjából mely bolygóállások esetén van némi sanszunk arra, hogy az általunk vezetett projekt kőkemény, embert próbáló munka mellett még sikeres is legyen, és ezáltal hébe-hóba mi is megkóstolhassuk a siker édes ízét.

Kép: pixabay.com
 Például nem árt, ha vannak világos, egyértelmű, jóváhagyott és a szponzor által elfogadott célkitűzések. Ismerjük a projekt terjedelmét, tudjuk, hogy mi a célja és mi nem az. Erről a témáról már korábban is írtam, mert egyik kedvenc gumicicám: Termékmenedzser

Fontos, hogy legyen folyamatos ellenőrzés a projektben (monitoring), mégpedig több fronton: figyeljük a pénzköltés alakulását, az erőforrások felhasználását, az időbeli lefutást, a tartalékidő alakulását stb.

Legyen megfelelő a projekt kommunikáció: minden érintett , minden projekt szereplő, minden szükséges információt időben megkapjon olyan módon és formában, hogy számára érthető és felhasználható legyen.

Az erőforrás gazdák a megfelelő időben biztosítsák az erőforrásokat a projektre: pénzt, paripát és fegyvert, vagyis álljon rendelkezésre a tervezés során a szponzorok által elfogadott pénzügyi fedezet, a szükséges szakember gárda és a gépek, berendezések.

A projekt csapat megfelelő összeállítása ugyancsak sorsdöntő lehet. És itt nemcsak a szakmai megfelelőségre gondolok. Emberileg is fontos, hogy a tagok be tudjanak illeszkedni a projektbe, a megfelelő kollégák a megfelelő helyekre kerüljenek és tudjanak csapatban dolgozni. Lényeges, hogy projektvezetőként próbáljunk kellemes, őszinte, támogató légkört kialakítani a projektünkben.

Végül, de nem utolsó sorban: legyen vezetői, szponzori támogatottság. Ha ez nincs, akkor gyakorlatilag az egész projektesdi öncélú játszadozás lesz. Pénz és idő kidobása az ablakon, semmi több.

2015. július 21., kedd

Pengeélen táncolni

Mindegy, hogy munkavállalóként vagy szabadúszó vállalkozóként vezetünk projektet, mindannyiunk életében előbb vagy utóbb eljön az a pillanat, amikor feletteseink, megbízóink, kenyéradó gazdáink olyanra akarnak rávenni (mindegy, hogy tudatosan vagy tájékozatlanságból) bennünket, amely nemcsak az igazságérzetünket és a lelkiismeretünket bántja, de esetleg még törvénybe ütköző is.

Kép: pixabay.com

 Mit tehet ilyenkor egy jóérzésű projektvezető, aki szeretne a lelkiismerete és a szabályok/törvények szerint élni és dolgozni? Legyen nagyon-nagyon résen, mert pengeélen táncol.
Összegyűjtöttem néhány tippet, hátha hasznára lesz valakinek. Ha csak egy pillanat idejére is, de feltámad lelkünkben a gyanú, hogy nem egészen tiszta jogilag a projektünk háttere,
  • azonnal konzultáljunk a cég jogászával és ennek az eredményéről készítsünk írásos feljegyzést,
  • ha erre nincs lehetőségünk, konzultáljunk jogász vagy jogban jártas ismerőssel, esetleg nézzük meg, hogy a helyi önkormányzatnál milyen lehetőségek vannak ingyenes jogi tanácsadás igénybe vételére,
  • nézzünk szét a neten, hasonló téma után kutatva,
  • munkavállalóként haladéktalanul jelezzük írásban a közvetlen felettesünknek (jó, ha ilyenkor már van egy jogvélemény is a kezünkben) és kérjünk állásfoglalást,
  • ha ez nem vezet eredményre, küldjük el az addigi levelezést az olvasás visszajelzésével együtt írásban a cég vezetőségének valamint a projekt szponzornak, és kérjük írásbeli állásfoglalásukat a projekt további sorsát illetően,
  • ilyen témájú, jellegű email-es levelezésnél célszerű bekapcsolni az olvasás automatikus visszajelzését, hogy szükség esetén bizonyítani tudjuk, a címzett nemcsak megkapta, de el is olvasta az email-t; postai levél esetében pedig úgy adjuk fel, hogy tudjuk bizonyítani, a címzett átvette a küldeményt,
  • megbízott (szerződéses) projektvezetőként jelezzük írásban a szerződés szerinti kapcsolattartónak és a projekt szponzorának a problémát, és ebben az esetben is kérjük írásban az állásfoglalásukat a projekt további teendőit illetően.

Amíg a vezetői, szponzori állásfoglalás megérkezésére várunk, célszerű a projekt tevékenységet felfüggeszteni és erről tájékoztatni az érintetteket (szponzort, megbízót, szerződéses kapcsolattartót, PIB-et (projekt irányító bizottságot), közvetlen felettest).
Mivel ezekben az esetekben valószínűleg bírósági eljárás indul, ezért mindig gondoskodjunk arról időben, hogy
  • a jóhiszeműségünk,
  • az, hogy körültekintően és a legjobb (szak)tudásunk szerint jártunk el,
  • munkáltatói, megbízói vagy szponzori utasításra cselekedtünk,
  • valamint időben eleget tettünk a tájékoztatási kötelezettségünknek
jogilag a bírósági tárgyalás során egyértelműen bizonyítható legyen.

2015. július 7., kedd

Kérdezni tudni kell

Egy hosszú, ám annál munkásabb időszak után jöjjön egy kis projekt kommunikációs téma, annak is egyik izgalmas ága: a kérdés-felelet játék. Bizony, egy jó projektvezetőben minimum Sherlock Holmes veszett el, ha arról van szó, hogy kérdezni kell. Egy dolog, hogy munkánk kötelező velejárója a kérdezz-felelek, hogy haladni tudjunk és mindig képben legyünk a témánkat illetően, de nem mindegy, hogy hogyan, mit, mikor és kitől kérdezünk, és az sem, hogy a válaszokból milyen következtetéseket vonunk le.

Kép: pixabay.com

Összegyűjtöttem a teljesség igénye nélkül néhány, a gyakorlatban már bevált módszert:
  • merjünk kérdezni, ne érezzük kínosan magunkat, ha valamit nem tudunk vagy értünk. A többiek sem értik, csak ők nem mernek kérdezni. J
  •  addig kérdezzünk, amíg vannak homályos pontok, amíg minden apró kis részlet a helyére nem kerül,
  •  legyünk provokatívak, tegyünk fel bátran provokatív szakmai kérdéseket a projekt szereplőinek, ha úgy érezzük vagy gyanítjuk, hogy valamit el akarnak hallgatni előlünk, de a magánszférát tartsuk tiszteletben,
  • kitérő válasz esetén ismételjük meg a kérdést és kérjük meg a válaszadót, hogy a kérdésünkre válaszoljon,
  •  ha több, eltérő vélemény van a birtokunkban, minden illetékest hívjunk össze és ott, egymás előtt válaszoltassuk meg velük a kérdéseinket, így mindenkinek lehetősége lesz egyetérteni, pontosítani vagy cáfolni a másik állítását, véleményét,
  • ha egy árnyalatnyit is úgy érezzük, hogy nem teljesen értettük meg a másikat, azonnal kérdezzünk vissza és kérjünk megerősítést vagy pontosítást, 
  • az előző ponthoz kapcsolódik, hogy kérdésekkel bizonyosodjunk meg arról, a projekt team minden tagja ugyanazt és ugyanúgy érti egy adott témában,
  • ha bármikor úgy érezzük, hogy egy projekt tag arra a kérdésünkre, hogy érti és meg tudja oldani a feladatot, bizonytalan igennel válaszol, mondassuk el vele lépésről lépésre a problémát és a megoldás menetét. Így meggyőződhetünk arról, hogy valóban megértette, mi a probléma és tudja, mit kell tenni a megoldás érdekében.
  • ha azt látjuk, hogy projekt megbeszélésen valaki csak hallgat, „beleolvad” a tömegbe, a telefonjával babrál, kérdezzük név szerint őt,
  • az előző ponthoz megjegyzés: a téma jellegétől függően javasolt lehet a négyszemközti beszélgetés is, mert lehet, hogy a kolléga a véleményét-válaszát a többiek előtt nem szívesen mondja el,
  • a téma minden érintettjét kérdezzük meg, ne elégedjünk meg a hangadók véleményével,
  • nem mindegy, hogy egy adott helyzetben nyitott vagy zárt kérdést teszünk fel. A kettő között az a különbség, hogy a zárt kérdésre egy-két szóval is lehet válaszolni, legtöbbször elég igennel vagy nemmel. A nyitott kérdésre ezzel szemben mindig „kifejtős” választ kell, illik adni. Például zárt kérdés: Kész vagy a heti jelentéseddel? Ezzel szemben a nyitott kérdés: Miért nem vagy még kész a heti jelentéseddel? Mi a probléma?
  • lehetőség szerint kerüljük az üres, céltalan, időkitöltő, fecsegős kérdezősködést,
  • egy probléma felgöngyölítésében célirányos, egymásra épülő kérdéseket tegyünk fel, ezzel fel tudjuk gyorsítani az ok(ok) feltárását és a megoldási irány megtalálását.


Végül: a válaszokról (főleg, ha nyomozói munkát is igényelt a felderítése) mindig készítsünk emlékeztetőt, és küldjük körbe az érintetteknek, mert a szó elszáll, az írás megmarad.
A kérdés feltevése és a felelet értelmezése során pedig bátran hagyatkozzunk a józan paraszti eszünkre, mert abból baj nem lehet. J